Merkezi Uydu-TV Sistemleri

 

Bu sistemler üç farklı şekilde kurulmaktadırlar.

  • Multiswitch Sistemi: Multiswitch sisteminde, uydu sinyalleri Multiswitch cihazı üzerinden dağıtılmaktadır. Multiswitch cihazları, binadaki daire/ofislerin yoğunluk durumuna göre her kata veya belirli katlara konulara buradan RG-6 Kablolar ile daire/ofislere dağıtımı yapılır. Eğer her prizden ayrı ayrı uydu alıcı kullanarak uydu yayını izlenmesi isteniyorsa; her TV prizinden kablolar Multiswitch’e kadar çekilir. Fakat Multiswitch’ten 1 kablo çekilir ve daire/ofis zayıf akım kutusunda bölücü ile dağıtım yapılırsa, ofis/daire içindeki TV prizlerinden, aynı anda sadece 1 tanesinde uydu alıcı cihazı kullanılabilir. Bu sistemde, temel prensib; yayınların uydu alıcı ile izlenmesi olup multiswitchten giden kablo adedi kadar bağımsız uydu alıcı(Receiver) kullanılabilir. Bu sistem genellikle Konut,Ofis vb binalarda tercih edilmektedir.

 

  • Headend Sistemi: Headend sisteminde, Uydu anteninden gelen sinyaller TV Merkezinde (headend) toplanır. Sistem merkezinde , seçilmiş belirli sayıdaki (ör: 100-200 Kanal) kanallar, bina içindeki kat dağıtım panolarından amfi ve bölücüler aracılığı ile blok içinde dağıtılır. Bu sistemde daire/ofise çekilen tek kablo üzerinden dağıtım yapılarak ve bölücü ile bölünerek tüm prizlerden sistem merkezinde belirlenen kanallar seyredilir . Aynı kablo üzerinden ayrıca digiturk sinyali dağıtımı da yapılabilmektedir. Fakat bu sistemde, sistem merkezinde belirlenen kanallar dışında , uydu alıcı ile (Digiturk hariç) yayın izlenebilmesi mümkün olamamaktadır. Bu sistem genellikle Ofis, Avm, otel, Hastane vb binalarda tercih edilmektedir.

 

  • Multiswitch+Headend Sistemi: Bu sistem, her iki sistemin(Multiswitch ve Heaend) birbiri ile entegre edilmesi ile çalışmaktadır. Böylece tüm prizlerden uydu alıcı kullanmadan Headend merkezinden gönderilen kadar kanal izlenebilir. Hem de kullanıcı istediği uydu alıcısını kullanarak, istediği uydu yayınlarını seyretme imkanı sağlanmaktadır. Bu sistemde, Multiswitchten ofise/daireye gelen kablo bölündüğünde,  bölünen uçların herhangi birinde aynı anda bir uydu alıcısı çalışabilmektedir fakat bütüm TV Prizlerinden headend kanalları seyredilebilmektedir. Bu sistem genellikle Konut, Ofis vb yapılarda tercih edilmektedir. En çok tercih edilen ve kullanılan sistemdir.

 

Yukarıda bahsi geçen her sistemin sağlıklı çalışabilmesi için, TV prizlerinde olması gereken ideal sinyal değerlerinin sağlanması gereklidir. Uydu alıcı ile izlenen yayınlar (950-2150 Mhz) için TV priz çıkışında olması gereken desibel seviyesi: 47db ‘dir. Headend’ten alınan yayınlar (47-862 Mhz) için TV priz çıkışında olması gereken  desibel seviyesi: 60 db ‘dir.