SMATV(Headend) Sistemleri

SMATV(Headend) sistemler, hemen her otelde kullanılan ve yatırım maliyeti IPTV Sistemine göre daha düşük ve koaksiyel altyapı üzerine kurulan klasik TV sistemlerdir. Son beş yıl öncesi döneme kadar yapılan headend sistemleri analog(PAL/BG) olarak kurulmaktaydı. Fakat TV yayın teknolojisindeki gelişmeler, Dijital Platformların ve uydu TV kanallarının artışı, HD TV yayınlarının ortaya çıkışı, televizyon cihazlarının büyük, geniş ekranlı üretilmesi; artık mevcut durumdaki bu analod headend sistemini gelişen ihtiyaçlara göre yetersiz kılmıştır.
Bu yüzden, artık QAM modülasyon tekniği ile yapılan ve dijital yayın teknolojisini kullanarak DVB-C (Digital Video Broadcasting Cable) diye bilinen headend sistemler tercih edilmektedir  Bu sistem ile;

-Analog Headend sistemi yayın dağıtımda RF band kapasitesinde sağlıklı olarak maksimum 80 TV kanalı tesisata dağıtılırken, bu sayı dijital merkezi uydu sistemleri(QAM) ile  seçilen uydu paketlerine (transponder) bağlı olarak yaklaşık 300-400 TV kanalı civarına çıkabilmektedir.

– QAM sistemlerde yayınlar dijital formatta olduğu için, görüntülerde dağılma ve bolzulma söz konusu olmayıp, ayrıca QAM sistemler ile  HD (Yüksek çözünürlüklü) yayınlarıda izlemek mümkün hale gelmiştir.

– Yer gereksinimi bakımından da; eski tip analog(modülatör+receiver)sistemlerine göre yer (hacim) tasarrufu imkanıda vermektedir.

-Gelişen teknoloji ile artık Headend yayınları fiber optik omurga üzerinden de uzun mesafelerde dağıtımı çok kolay hale gelmiştir.

-Ayrıca Digitürk, D Smart, Tivibu gibi şifreli platform yayınları da,  ilgili platformdan temin edilen Kart-modül ile QAM transmodülatörler üzerinden kolaylıkla çözülüp dağıtılabilmektedir.